Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

"Cigánská férovka" jako součást kulturního dědictví?

23. 08. 2023 7:00:03
Minulý týden byl propuštěn z vazby Ukrajinec, který smrtelně pobodal Roma v Brně. Rozhodl o tom nejdříve brněnský městský soud a po odvolání státního zástupce i soud krajský.

Oba soudy se totiž na základě svědectví i expertíz, v jaké pozici či poloze byl při útoku Ukrajinec a v jaké oba dva pobodaní mladíci, neztotožnili s tím, že by se jednalo o vraždu, takže lze logicky usuzovat, že se pravděpodobně mohlo jednat i o nutnou obranu, jak ostatně po celou dobu tvrdí i ten Ukrajinec.

Jak se ovšem dalo očekávat, Romové připravují další protesty. Propuštění Ukrajince prý považují za výsměch spravedlnosti.

Celé mi to připomíná událost v Tanvaldě na Nový rok 2012 a následný hon na bránícího se důchodce. Již tehdy Romové evidentně pokládali za zcela normální napadání jiných lidí, sami tomu mezi sebou rádi hrdě říkají "podělat gádže". Tenkrát jsem o tom také napsal článek.

Připomeňme si, jak to podle doposud známých svědectví nejspíše probíhalo v Brně.

"K Brněnské přehradě míří na ohňostrojovou show několik Romů a v tramvaji s nimi cestuje i mladý Ukrajinec. Romové si pouští hudbu, kouří a křičí. Ukrajinec je několikrát okřikne a začne kanonáda nadávek. Všichni vystoupí na zastávce Přístaviště, chvíli se pošťuchují, padnou facky. Na Ukrajince útočí přesila. Ten padá na zem, dostává jednu ránu za druhou. Vyndá nůž a máchne jím před sebou. Dva z útočníků zraní. Jeden z nich, třiadvacetiletý Nikolas D., v nemocnici umírá. Sedmatřicetiletý Ukrajinec končí ve vazbě s obviněním z vraždy.
Od počátku však opakuje: Bránil jsem se, nechtěl jsem zabíjet."

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ukrajinec-romove-justice-soudce-vrazda-sebeobrana.A230822_191955_domaci_javu

Některá svědectví prý hovoří i o tom, že se údajně v té tramvaji sprostě naváželi do jedné blondýny a jejího přítele a do kluka co měl na hlavě pěknou kšiltovku, kterou mu dokonce ukradli. Ukrajinec se jich zastal a partička Romů ho po vystoupení z tramvaje fyzicky napadla.

Já chápu, že Romové jsou emotivnější než my gádžové, že dají více na pocity, než na fakta, ale protestovat v tuhle chvíli mi přijde jako chucpe.

Že se k tomu vyjadřuje Patrik Banga ještě celkem chápu i když s ním v tomto nesouhlasím

“Za mě to je pomyslné plivnutí do obličeje rodině oběti, která čekala nějakou elementární spravedlnost. Plivnutí do obličeje všem těm, kdo rodině pomáhal. A plivnutí na celou romskou komunitu, která netrpělivě čekala na to, jak se s případem soudy popasují. A až teď bude nějaký člověk vyprávět na Facebooku, že Ukrajincům projde každý trestný čin, protože je stát chrání, nedivte se. I když to je blbost, lidé tomu budou věřit. Teď totiž budou mít i extrémisté to správné střelivo, které bude brnkat na zvlášť citlivou notu. S razítkem soudu”

Zdroj: https://romea.cz/cz/domaci/muz-ktery-zavrazdil-roma-v-brne-je-na-svobode-je-to-plivnuti-na-celou-romskou-komunity-rika-patrik-banga-prislusne-organy-s-romy-nekomunikuji

Ale že se v podobném duchu vyjádří dokonce i členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Alena Gronzíková

„Tohle je zcela nepochopitelné a neomluvitelné. Na jedné straně se spousta lidí snažila a snaží mírnit vášně po vraždě mladého člověka na brněnské přehradě, a bum – dostaneš pěstí mezi oči, protože justice, která má být nezávislá, pustí a bude stíhat na svobodě člověka podezřelého z vraždy.
Spravedlnost je fakt slepá a situaci tahle informace rozhodně nepřidá na klidu.“

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ukrajinec-romove-justice-soudce-vrazda-sebeobrana.A230822_191955_domaci_javu

mi přijde hodně za hranou. Vlastně tím zcela veřejně zpochybňuje nezávislost soudů.

Fakt, že těmito prohlášeními zcela zbytečně nahrávají proruské dezolátní scéně v protiukrajinských náladách, je už jen třešnička na dortu.

Osobně bych si počkal, až jak rozhodne soud (či případně odvolací soudy) a jeho rozhodnutí respektoval. Aby to nedopadlo podobně jako v Tanvaldu, kdy byl nakonec potrestán přeživší Rom.

Autor: Ivo Cilich | středa 23.8.2023 7:00 | karma článku: 40.33 | přečteno: 2210x

Další články blogera

Ivo Cilich

Kdo dělá problémy?

Čím dál častěji se setkávám s názorem, že ukrajinští uprchlíci jsou nepřizpůsobivější než naše romská minorita. Je tomu skutečně tak?

30.7.2023 v 18:40 | Karma článku: 33.99 | Přečteno: 1033 | Diskuse

Ivo Cilich

Jednodenní volby?

Doufám, že ne! A určitě ne u komunálních, krajských a senátních voleb, kde nelze volit pomocí voličského průkazu mimo bydliště.

17.2.2023 v 9:30 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 299 | Diskuse

Ivo Cilich

Kdo nemá rád Babiše, je příznivec Pavla?

Nenávistný a agresivní Babiš nyní náhle přišel s výzvou: „Respektujte názory druhých, přestaňme s tou zlobou, nenávistí, agresivitou, Zastavme to!“

25.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 739 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Wágner

Hrátky s čertem

Je tomu už drahně let, co jsem publikoval jeden ze svých prvních literárních pokusů. A dnes se naskytla příležitost starý příběh oprášit.

6.12.2023 v 9:40 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 242 | Diskuse

Oto Kaděrka

Není na sociální dávky

Že jste to nikde neslyšeli, že jste to nikde nečetli. To není vaše neznalost či nepozornost. To je jen skutečnost, která je v dnešním systému politiky nemožná. Na lidi co vesměs programově nepracují a nebo nechtějí pracovat, na ty

5.12.2023 v 16:35 | Karma článku: 33.35 | Přečteno: 997 | Diskuse

Jan Ziegler

Putin vyhrožováním Lotyšsku dokázal, že je druhý Hitler

Jeden zneužíval Němce v Československu, druhý zneužívá Rusy v Lotyšsku. Vrchní nacista a nynější ruský vůdce byli a jsou pohromou pro Evropu. Svět nemůže nečinně přihlížet nehoráznému ruskému vydírání.

5.12.2023 v 15:42 | Karma článku: 27.21 | Přečteno: 501 | Diskuse

Jan Pražák

Taky budete muset požádat o změnu příjmení?

„Už sis rezervoval termín na matrice?“ Zeptal se mě kolega z práce a kamarád v jedné osobě, když jsme si spolu zašli na oběd. Jeho otázka mě zastihla s plnou vidličkou na půli cesty mezi talířem a ústy.

5.12.2023 v 14:34 | Karma článku: 26.95 | Přečteno: 1069 | Diskuse

Jaroslav Herda

Barva pleti jako nemoc

Nejen dezinformace bývají už na první pohled velmi podezřelé. Někdy i nad zprávami o skutečných událostech míváme pochybnosti, když se nám zdají být stejně neuvěřitelné.

5.12.2023 v 11:37 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 426 | Diskuse
Počet článků 192 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2267

Pán světla v divadle (takže vlastně světlonoš a pro některé zde možná i lucifer), také strojař z vývoje i ajťák s víc jak dvacetiletou praxí. Pravicový bohém s o třicet let mladší duší, rebel srdcem i myslí pro kterého je svoboda na prvním místě a nejstarší mimozemská "negativní nula" (0Rh-). Ale také rozený jihomoravák už léta žijící na českém severu a nyní již i napůl v Praze, kde se dobrá domácí slivovička shání opravdu špatně.
Všechny mé články na tomto blogu vyjadřují jen a pouze moje osobní názory. Pokud se to někomu nelíbí, nemusí to číst. Povinné to není.

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...