Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Kdo dělá problémy?

30. 07. 2023 18:40:02
Čím dál častěji se setkávám s názorem, že ukrajinští uprchlíci jsou nepřizpůsobivější než naše romská minorita. Je tomu skutečně tak?

Podle některých názorů tady Ukrajinci "vyžírají" naši státní kasu. Neumím posoudit jak moc "vyžírají" kasu Romové, protože tyhle statistiky nejsou zveřejňovány, ale dle oficiálních zdrojů uprchlíci zaplatili do konce loňska státu na odvodech téměř osm miliard korun. Od loňska do konce ledna práci v Česku našlo celkem 190 356 příchozích, z nich 132 573 byly ženy. Faktem je, že kolem sebe nyní vidím všude pracovat Ukrajince, v obchodech, restauracích, jako řidiče autobusů apod., ale za poslední cca rok jsem potkal pouze jednu Romku (mimochodem velice sympatickou, ochotnou a příjemnou paní) pracující jako průvodčí ve vlaku, jinak vidím mnohé Romy ve velkém celé dny hlučně posedával po náměstích. Nedávno médii zahýbalo prohlášení v tomto smyslu i od paní Němcové a pana Čunka.

Prý se po pražských ulicích pohybují opilí agresivní Ukrajinci, ale pokud v Praze na ulici vidím opilce, obvykle je to partička nějakých bezdomovců evidentně hovořících česky. Možná se opíjejí samotní ukrajinští muži na ubytovnách, ale ven to pokud vím obvykle netahají. Samozřejmě, že občas v noční tramvaji vidím i někoho v podroušeném stavu, ale nezažil jsem nikdy žádnou agresivitu nebo problematické chování, takže ani netuším jaké byli dotyční národnosti. Pokud ovšem potkám hlučnou romskou partičku, tak po předchozích zkušenostech raději minimálně zpozorním.

V domě, kde nyní bydlím v Praze, máme několik ukrajinských rodin a kdybychom se s nimi u výtahu nepotkávali a nezdravili, tak ani nevíme, že jsou to Ukrajinci, jinak o nich vůbec nevíme stejně jako o dalších českých, slovenských, anglicky mluvících či vietnamských sousedech.

V mém domě na severu bohužel velice citelně víme o romských rodinách bydlících ne v naší ulici, ale až o ulici níž, až pod zahradami a to nejen zvukovými projevy dlouho do noci, ale bohužel i pálením gumy nebo čeho a dokonce krádežemi nejen z mé zahrady a garáží v ulici. O jejich hlučném a agresivním chování v centru města, kde celé dny posedávají na lavičkách ani nehovořím. Také mne nikdy žádný Ukrajinec nenapadl (a to ani verbálně), zato Romové již několikrát i fyzicky a vždy zcela bezdůvodně, prý jen pro pobavení. Moji dceru již také přepadli, ale ji se pokusili i okrást a to za bílého dne. Nedávno se i v médiích řešila partička romských mladistvých, kteří dělají totéž.

Pokud mi něco na Ukrajincích trošku vadí, tak asi jedině to, že v MHD neustále nahlas telefonují, ale s tím opravdu dokážu žít.

V poslední době se objevilo povícero potyček mezi Romy a Ukrajinci. Prakticky ve všech případech byli Romové ve výrazné přesile. Podle některých zdrojů vzniklo tohle napětí, protože Romům údajně vadí finanční pomoc uprchlíkům a oni se bojí o dávky. Jestli je to pravda netuším, ale setkal jsem se s tím vícekrát. Je až tolik nepravděpodobné, že ty potyčky z tohoto důvodu vyvolávají někteří sami Romové, pokud jsou v přesile? Možná dokonce pod vlivem hoaxů a podporovaných Ruskou propagandou, které se zde protiukrajinské nálady převelice hodí.

Sám mám mezi přáteli několik Cikánů (tak se označují sami a na označení Rom jsou poměrně alergičtí), ale ti se chovají slušně a všichni poctivě pracují. A z té části minority, která se chová nepřízpůsobivě jsou (mírně řečeno) rozladěni ještě víc než majorita, protože díky nim se na ně dívají zkrz prsty i mnozí majoritní občané.

A upřímně? Pokud byste si museli za sousedy vybrat romskou anebo ukrajinskou rodinu, které byste dali přednost?

Autor: Ivo Cilich | neděle 30.7.2023 18:40 | karma článku: 33.99 | přečteno: 1033x

Další články blogera

Ivo Cilich

"Cigánská férovka" jako součást kulturního dědictví?

Minulý týden byl propuštěn z vazby Ukrajinec, který smrtelně pobodal Roma v Brně. Rozhodl o tom nejdříve brněnský městský soud a po odvolání státního zástupce i soud krajský.

23.8.2023 v 7:00 | Karma článku: 40.33 | Přečteno: 2210 | Diskuse

Ivo Cilich

Jednodenní volby?

Doufám, že ne! A určitě ne u komunálních, krajských a senátních voleb, kde nelze volit pomocí voličského průkazu mimo bydliště.

17.2.2023 v 9:30 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 299 | Diskuse

Ivo Cilich

Kdo nemá rád Babiše, je příznivec Pavla?

Nenávistný a agresivní Babiš nyní náhle přišel s výzvou: „Respektujte názory druhých, přestaňme s tou zlobou, nenávistí, agresivitou, Zastavme to!“

25.1.2023 v 10:00 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 739 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Wágner

Hrátky s čertem

Je tomu už drahně let, co jsem publikoval jeden ze svých prvních literárních pokusů. A dnes se naskytla příležitost starý příběh oprášit.

6.12.2023 v 9:40 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 236 | Diskuse

Oto Kaděrka

Není na sociální dávky

Že jste to nikde neslyšeli, že jste to nikde nečetli. To není vaše neznalost či nepozornost. To je jen skutečnost, která je v dnešním systému politiky nemožná. Na lidi co vesměs programově nepracují a nebo nechtějí pracovat, na ty

5.12.2023 v 16:35 | Karma článku: 33.35 | Přečteno: 987 | Diskuse

Jan Ziegler

Putin vyhrožováním Lotyšsku dokázal, že je druhý Hitler

Jeden zneužíval Němce v Československu, druhý zneužívá Rusy v Lotyšsku. Vrchní nacista a nynější ruský vůdce byli a jsou pohromou pro Evropu. Svět nemůže nečinně přihlížet nehoráznému ruskému vydírání.

5.12.2023 v 15:42 | Karma článku: 27.09 | Přečteno: 497 | Diskuse

Jan Pražák

Taky budete muset požádat o změnu příjmení?

„Už sis rezervoval termín na matrice?“ Zeptal se mě kolega z práce a kamarád v jedné osobě, když jsme si spolu zašli na oběd. Jeho otázka mě zastihla s plnou vidličkou na půli cesty mezi talířem a ústy.

5.12.2023 v 14:34 | Karma článku: 26.95 | Přečteno: 1061 | Diskuse

Jaroslav Herda

Barva pleti jako nemoc

Nejen dezinformace bývají už na první pohled velmi podezřelé. Někdy i nad zprávami o skutečných událostech míváme pochybnosti, když se nám zdají být stejně neuvěřitelné.

5.12.2023 v 11:37 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 425 | Diskuse
Počet článků 192 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2267

Pán světla v divadle (takže vlastně světlonoš a pro některé zde možná i lucifer), také strojař z vývoje i ajťák s víc jak dvacetiletou praxí. Pravicový bohém s o třicet let mladší duší, rebel srdcem i myslí pro kterého je svoboda na prvním místě a nejstarší mimozemská "negativní nula" (0Rh-). Ale také rozený jihomoravák už léta žijící na českém severu a nyní již i napůl v Praze, kde se dobrá domácí slivovička shání opravdu špatně.
Všechny mé články na tomto blogu vyjadřují jen a pouze moje osobní názory. Pokud se to někomu nelíbí, nemusí to číst. Povinné to není.

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...